Hyundai INSTER: Nowy subkompaktowy samochód elektryczny w segmencie A

2024-06-27r.

Hyundai Motor Company zaprezentował – podczas Międzynarodowych Targów Mobilności w Busan – w pełni elektryczny model INSTER, nowy subkompaktowy pojazd elektryczny segmentu A oferujący wyjątkową stylistykę, wiodące w segmencie zasięg i wszechstronność oraz zaawansowaną technologię.

hyundai inster

Odważny design modelu INSTER łączy w sobie futurystyczny, innowacyjny wizerunek z przestronnym wnętrzem wygospodarowanym w nadwoziu małego SUV-a. Pakiet wyrafinowanych technologii zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę. INSTER oferuje też funkcję szybkiego ładowania i najlepszy w swoim segmencie zasięg w trybie całkowicie elektrycznym (AER) do 355 km.

hyundai inster

INSTER zapewnia przyjazną dla środowiska elastyczność, a także zwinność, dynamikę jazdy i płynną łączność. Kompaktowy charakter samochodu sprawia, że zapewnia on większą wydajność w porównaniu z większymi modelami.

Odważny wygląd zewnętrzny i unikalne funkcje

Opierając się na dziedzictwie projektowym dostępnego wyłącznie w Korei, napędzanego benzyną CASPERA, wprowadzonego na rynek w 2021 roku, ewolucję stylistyki INSTERA opiera się na zwiększonym nadwoziu i rozstawie osi, aby zapewnić więcej przestrzeni we wnętrzu i solidną prezencję na drodze.

hyundai inster

Dzięki powiększonym wymiarom INSTER plasuje się pomiędzy tradycyjnymi subkompaktowymi samochodami segmentu A, a większymi kompaktowymi modelami segmentu B. Zapewnia to zwrotność i łatwość korzystania z auta, jakiej oczekują nabywcy, a także większą praktyczność i wszechstronność, dzięki bardziej przestronnemu wnętrzu i zwiększonej pojemności bagażnika. W porównaniu z większymi modelami z tego segmentu, kompaktowe wymiary INSTERA sprawiają, że idealnie nadaje się on do jazdy po mieście i zwiększa poręczność podczas parkowania.

hyundai inster

Wygląd zewnętrzny modelu INSTER charakteryzuje się solidnym, choć kompaktowym designem SUV-a i równymi, czystymi powierzchniami. Wyróżniają się również mocno zaznaczone błotniki, zaawansowane technologicznie zderzaki przypominające płytkę drukowaną i odważne osłony zderzaków, co dodatkowo podkreśla charakterystyczny wygląd modelu INSTER.

hyundai inster

Osobowość Hyundaia INSTER podkreśla sygnatura świateł do jazdy dziennej LED oraz kierunkowskazy, tylne lampy i zderzaki z pikselową grafiką. Klienci mogą jeszcze bardziej zróżnicować wygląd samochodu dzięki reflektorom projekcyjnym LED i dwukolorowemu nadwoziu z kontrastującym czarnym dachem. W zależności od specyfikacji, oferowane będą 15-calowe felgi stalowe z kołpakami, 15-calowe lub 17-calowe felgi aluminiowe.

hyundai inster

Wszechstronność wnętrza i zaawansowane materiały

Wewnątrz INSTER zapewnia ulepszone technologie i większą wygodę, dzięki cyfrowemu zestawowi wskaźników o przekątnej 10,25 cala, 10,25-calowemu ekranowi dotykowemu systemu informacyjno-rozrywkowego z nawigacją oraz bezprzewodowej stacji dokującej do ładowania, która stanowi część kompaktowej konsoli środkowej zaprojektowanej tak, aby zapewnić jeszcze większe poczucie przestronności.

hyundai inster

Motyw pikseli powtarza się również we wnętrzu, a grafika na zgrubieniu kierownicy Hyundaia INSTERA podkreśla nowoczesny wizerunek samochodu. Wystrój wnętrza obejmuje również konfigurowalne wykończenia górnej części drzwi, dzięki czemu właściciele mogą jeszcze bardziej spersonalizować swój pojazd.

hyundai inster

Wnętrze INSTERA oferuje wszechstronność i przestronność, a fotele w pierwszym rzędzie zapewniają łatwy dostęp. Wszystkie siedzenia można złożyć na płasko – łącznie z siedzeniem kierowcy – w celu zwiększenia elastyczności przestrzeni. Dostępna jest również opcja przedniej kanapy oraz podgrzewane przednie fotele i kierownica. Siedzenia drugiego rzędu są dzielone w proporcji 50/50 i można je przesuwać oraz odchylać.

hyundai inster

Paleta kolorów nadwozia INSTER obejmuje Atlas White, Tomboy Khaki, Bijarim Khaki Matte i Unbleached Ivory, a także kilka nowych odcieni, takich jak Sienna Orange Metallic, Aero Silver Matte, Dusk Blue Matte, Buttercream Yellow Pearl i Abyss Black Pearl. Niektóre kolory nadwozia będą dostępne w dwukolorowych kombinacjach z kontrastującym czarnym dachem.

Do wyboru są wykończenia wnętrza w kolorze czarnym oraz w dwukolorowych odcieniach: brąz Khaki Brown i beż Newtro Beige z pełnymi wykończeniem z tkaniny.

hyundai inster

Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zastosowano zrównoważone materiały. Nadwozie INSTERA zostało pokryte czarnym lakierem pochodzącym z recyklingu o wysokim połysku, który zastępuje pigment sadzy tradycyjnie stosowany w czarnym lakierze, barwnikiem uzyskanym ze zużytych opon pochodzących z recyklingu. Wewnątrz zastosowano przetworzony politereftalan etylenu (PET) z butelek oraz materiał biopolipropylenowy ekstrahowany z trzciny cukrowej.

Możliwość szybkiego ładowania i wiodący w segmencie zasięg

INSTER wyróżnia się szybkością ładowania prądem stałym i maksymalnym zasięgiem, umożliwiając klientom krótsze ładowanie, dalsze podróże i korzystanie w pełni z energii, jaką mają do dyspozycji.

Wyposażony standardowo w akumulator o pojemności 42 kWh, INSTER jest również dostępny opcjonalnie w wersji Long-Range z akumulatorem o pojemności 49 kWh. Obydwa modele napędzane są pojedynczym silnikiem o mocy 71,1 kW (97 KM) w wariancie podstawowym i 84,5 kW (115 KM) w wersji Long-Range. Obie wersje oferują moment obrotowy 147 Nm.

hyundai inster

Dzięki wiodącemu w segmencie przewidywanemu zasięgowi 355 km (WLTP) – na jednym ładowaniu w modelu Long-Range – INSTER na nowo definiuje możliwości małego miejskiego pojazdu elektrycznego, zapewniając imponującą elastyczność przy szacowanym zużyciu energii na poziomie 15,3 kWh/100 km (WLTP).

Korzystając ze stacji ładowania dysponującej prądem stałym (DC) o mocy 120 kW, INSTER może w optymalnych warunkach uzupełnić energię od 10 do 80 procent w około 30 minut. INSTER jest również standardowo wyposażony w ładowarkę pokładową o mocy 11 kW, dostępny jest też system podgrzewania akumulatora i wysokowydajna pompa ciepła.

Zewnętrzna i wewnętrzna funkcja Vehicle-to-Load (V2L) zapewnia zasilanie urządzeń zewnętrznych (110 V/220 V), umożliwiając ładowanie dwukierunkowe bez konieczności stosowania dodatkowego osprzętu. Dzięki temu klienci mogą swobodnie korzystać lub ładować urządzenia takie jak rowery elektryczne, hulajnogi czy sprzęt kempingowy.

Zaawansowana technologia i funkcje zapewniające wygodę

Oprócz zasięgu i ładowania, INSTER oferuje bogactwo najnowocześniejszych technologii, w tym wiele zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. INSTER jest także wyposażony w 64-kolorowe oświetlenie nastrojowe LED, cyfrowy zestaw wskaźników, otwierany za jednym dotknięciem szyberdach i dostępność funkcji Hyundai Digital Key 2 Touch (NFC).

Nowy subkompaktowy miejski pojazd elektryczny Hyundaia segmentu A oferuje najbardziej kompletny pakiet technologii w tym segmencie, takich jak kompleksowe funkcje zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS), system kamer 360 stopni (SVM), asystent parkowania tyłem (PCA-R), system wyświetlający widok z martwego pola ( (BVM) i asystent zapobiegania kolizjom czołowym 1.5 (FCA 1.5).

hyundai inster

Oferowany jest także asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA) i podążanie na pasie ruchu (LFA), a także aktywny system monitorowania martwego pola (BCA), asystent ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCCA), asystent bezpiecznego wysiadania (SEW), inteligentny tempomat (SCC) z funkcją Stop&Go, asystent jazdy autostradowej 1.5 (HDA 1.5), inteligentny asystent ograniczenia prędkości (ISLA), monitorowania poziomu uwagi kierowcy (DAW), asystent świateł drogowych (HBA), informacja o odjechaniu poprzedzającego pojazdu (LVDA) i system monitorowania tylnej kanapy (ROA).

Czujniki parkowania (PDW) z przodu i z tyłu oraz kamera cofania (RVM), zapewniają lepszą widoczność podczas manewrowania.

Globalna premiera oraz kolejny model w drodze

INSTER zadebiutuje latem tego roku, w pierwszej kolejności w Korei, a następnie w odpowiednim czasie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku. Większość wyposażenia i technologii będzie dostępna w samochodzie standardowo, a opcjonalnie dostępne będą udoskonalone funkcje zwiększające wygodę i uatrakcyjniające stylistykę. Dane techniczne zostaną potwierdzone bliżej terminu premiery.

hyundai inster

W przyszłości do rodziny INSTER dołączy dodatkowy wariant o nazwie INSTER CROSS, wyróżniający się bardziej charakterną stylizacją zachęcającą do eksplorowania natury. Szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Dane techniczne – Hyundai INSTER

Wymiary (mm): Długość: 3 825, rozstaw osi: 2 580, szerokość: 1 610, wysokość: 1 575

Przestrzeń nad głową (mm): Z przodu: 1 028 (z oknem dachowym: 987); z tyłu: 982

Przestrzeń na nogi (mm): Z przodu: 1 050, z tyłu: 862

Pojemność bagażnika (VDA): 280 litrów (do 351 litrów po przesunięciu tylnych siedzeń)

Maksymalny rozmiar kół: 205/45 R17

Dostępne felgi: 17-calowe aluminiowe, 15-calowe aluminiowe, 15-calowe stalowe z osłonami

Bateria: Standard: 42 kWh / Long-Range: 49 kWh

Napięcie: Standard: 266 V / Long-Range: 310 V

Moc maksymalna: Standard: 71,1 kW (97 KM) / Long-Range: 84,5 kW (115 KM)

Prędkość maks. Standard: 140 km/h / Long-Range: 150 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h: Standard: 11,7 s / Long-Range: 10,6 s

Przewidywany zasięg (WLTP): Ponad 300 km (Standard), Docelowo 355 km (Long-Range z 15-calowymi felgami)

Przewidywane śr. zużycie energii: 15,3 kWh / 100 km (z 15-calowymi felgami)

Ładowanie AC: 11 kW

Czas ładowania AC: Standard: 4 godziny (11 kW), Long-Range: 4 godziny 35 minut (11 kW)

Ładowanie DC (10-80%): 30 minut (oba modele; w optymalnych warunkach przy wykorzystaniu szybkiej ładowarki DC o mocy 120 kW)

Systemy bezpieczeństwa ADAS:

System kamer 360 stopni (SVM), asystent unikania kolizji podczas cofania (PCA-R), system wyświetlający widok z martwego pola ( (BVM), asystenta unikania kolizji czołowych 1.5 (FCA 1.5), asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA), podążanie na pasie ruchu (LFA), aktywny system monitorowania martwego pola (BCA), asystent ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCCA), asystent bezpiecznego wysiadania (SEW), inteligentny tempomat (SCC) z funkcją Stop&Go, asystent jazdy autostradowej 1.5 (HDA 1.5), inteligentny asystent ograniczeń prędkości (ISLA), monitorowania poziomu uwagi kierowcy (DAW), asystent świateł drogowych (HBA), informacja o odjechaniu poprzedającego pojazdu (LVDA), system monitorowania tylnej kanapy (ROA), czujniki parkowania (PDW) przednie i tylne, kamera cofania (RVM).

Lakiery nadwozia:

Atlas White*, Tomboy Khaki*, Bijarim Khaki Matte, Unbleached Ivory, Sienna Orange Metallic*, Aero Silver Matte*, Dusk Blue Matte, Abyss Black Pearl, and Buttercream Yellow Pearl.

* dostępne w malowaniu dwukolorowym z czarnym, kontrastującym dachem

Kolorystyka wnętrza:

Czarne, brązowe Khaki Brown, beżowe Newtro Beige (dwukolorowe, wykończone tkaniną)

hyundai inster

*Specyfikacje dotyczą europejskiego modelu Hyundai INSTER. Funkcje, technologie i deklarowane dane mogą się różnić w zależności od rynku.